הצבא צועד על… מה בדיוק?

וומבט

וומבט, גם לא קשור. מתוך האתר wombat.net

"לפי נתונים שנאספו במפקדת קצין המילואים הראשי, בפיקודו של תת-אלוף שוקי בן ענת, כבר היום כ-84% מהיישובים שמהם באים חיילי המילואים הם יישובים קטנים שבהם פחות מ-2,000 תושבים. אמנם בצה"ל מסבירים כי רישום זה מבוסס על נתונים הנשמרים במאגרי המידע הצבאיים, ולאו דווקא מתאימים למקום מגורי חייל המילואים, אך עדיין מדובר בנתון שמעמיד בסכנה את התפישה של צה"ל כצבא העם – גם במילואים." (הארץ, קצין בכיר: "שירות המילואים גולש לפריפריה החברתית והגיאוגרפית", כותרת ראשית ביום שישי האחרון).

אולי תרצו לדעת בהקשר זה שלפי נתוני הלמ"ס מ-2010, 80.1% מהישובים בישראל הם ישובים קטנים של פחות מ-2,000 תושבים (ליתר דיוק: 951 מתוך 1186 יישובים).

אתם מוזמנים לחפש בכתבה נתונים שבעצם קשורים לכותרת הסנסציונית על הגלישה לפריפריה. אולי זה שלרוב הגדול של המילואימניקים השכלה על-תיכונית.

(תודה לעפר)

15 תגובות בנושא “הצבא צועד על… מה בדיוק?

 1. אבל רגע, לטובת ההשוואה הזו מה שמעניין זה לא מה אחוז הישובים הקטנים, אלא כמה מאוכלוסיית ישראל מתגוררת בישובים קטנים.

  • אריאל, אתה צודק, ואולי הייתי צריכה לכתוב פוסט קצת יותר ארוך וברור.

   הנתון הרלבנטי (אולי) לשאלה שבה עוסקת הכתבה אמור להיות *כמה מחיילי המילואים מגיעים מיישובים קטנים*. הנתון הזה לא מופיע בכתבה. לא כתוב שם ש-84% מהחיילים מגיעים מיישובים קטנים, למרות שאולי במבט ראשון זה מה שנראה שכתוב.

   במקום זה מופיע נתון אחר, בעל רלבנטיות שולית, והוא *כמה מהישובים שמהם מגיעים חיילים המילואים, הם קטנים*. אי אפשר לגזור את הנתון הראשון, החסר, מהשני, שכן מופיע.

   מה שכן אפשר להגיד הוא, שהנתון השני הוא לא מאד מפתיע. היות ב-80% מהיישובים הם קטנים, אם לוקחים קבוצה אקראית מספיק גדולה מהאוכלוסיה, 80% מהישובים שמהם האנשים יגיעו יהיו קטנים. קבוצת חיילי המילואים, עם ה-84% שלה, לא כל כך שונה מקבוצה אקראית.

 2. אוי ואבוי. גם אני חשבתי בקריאה ראשונה שמדובר ב-84% מחיילי המילואים ולא ב-84% מהישובים. הנתון הזה כל-כך הזוי שהעיניים שלי סירבו להאמין שהן קוראות אותו. אני עדיין מתקשה להאמין שזה באמת הנתון ושבהארץ לא התבלבלו או התנסחו בצורה דו-משמעית. בכל מקרה גם אם הנתון הוא הנתון שהגיוני יותר להציג אותו (84% מחיילי המילואים מגיעים מישובים קטנים) עדיין חסר לו נתון משלים בדמות שיעור האזרחים בגיל מילואים מאוכלוסיות שמשרתות בצבא שגרים בישובים קטנים. וכמובן שחשוב לוודא איפה החיילים האלה גרים באמת.

  • אתה צודק. הניסוח הוא מאד חד-משמעי, אבל עדיין ייתכן שהציטוט שגוי. לצערי "הארץ" היחידים שדיווחו על הנושא, ולכן לא מצאתי דרך לבדוק את זה.
   אבל אני מעריכה שזה לא הפוך מסיבה פשוטה, שאם זה היה נכון, זה היה פשוט מדהים *מדי*. תושבי היישובים הקטנים מהווים פחות מ-25% מתושבי המדינה, ולכן אם הם היו 84% ממשרתי המילואים – זה היה מצב די קיצוני.

   • האמת שהניסוח לא באמת חד-משמעי. אפשר להבין אותו כאומר שב-84% מהרשומות של חיילי המילואים רשום שם של ישוב קטן. אם זו הכוונה זה ניסוח מאוד אומלל, אבל יכול להיות שמי שכתב את זה פשוט הניח שברור שלזה הכוונה ולכן הוא בחר להשתמש בניסוח הזה. בחירה גרועה בכל מקרה.

 3. אבל רגע, חיילי המילואים הם לא קבוצה אקראית. הם כמעט כולם יהודים, הם כמעט כולם גברים, הם כמעט כולם לא חרדים, הם כמעט כולם בין גיל 21 לגיל 45. ההשוואה לכלל אוכלוסית ישראל היא לחלוטין לא במקום. יתכן מאוד שבקרב הישראלים בעלי נתונים דמוגרפיים דומים לחיילי המילואים, ישובים קטנים נדירים משמעותית מאשר בכלל אוכלוסית ישראל.

  • @אורי: אתה צודק. יכול להיות. יכול להיות גם ההיפך: שיישובים קטנים נפוצים משמעותית בקרב האוכלוסיה שתארת מאשר בכלל אוכלוסיית ישראל. וזאת אחת הסיבות שהנתון של ה-84% חסר משמעות.

 4. אינני יודע מהם הנתונים האמיתיים, אבל אנסה לתאר מקרה קיצוני שתואם את הנתונים בכתבה אבל נוגד את המסקנה.

  נניח מדינה מאוד אורבנית שבה 100 יישובים, 84 מהם קטנים מאוד (פחות מ-2000 תושבים) ו-16 גדולים מאוד (מעל מיליון). בכל אחד מהיישובים הקטנים יש אדם אחד שמשרת שירות מילואים פעיל, ובכל יישוב גדול משרתים 100,000 אנשים.

  מצד אחד: "מהיישובים שמהם באים חיילי המילואים הם יישובים קטנים שבהם פחות מ-2,000 תושבים."
  אבל מצד שני, חלקם של תושבי היישובים הקטנים בנטל המילואים הוא אפסי.

  היכן האמת? תלוי מהו האינטרס של העיתון

  • הסבר מצוין, תודה.

   ולגבי האמת: יש לי ניחוש, שהמספר הרלבנטי באמת (% המשרתים מיישובים קטנים) פחות מרשים, וזאת הסיבה שהמספר הלא רלבנטי הוא שהוצג.

  • אני רוצה רק לחזק את התשובה של דפנה: לעיתונים יש אג'נדות ואינטרסים רבים, אבל האינטרס הבולט ביותר, והמשותף לכל העיתונים וגופי התקשורת, הוא אינטרס בסנסציונליזם. 84% זה מספר גבוה מאד, שמרגיש מאד מובהק אפילו אם הוא מתפרק ברגע שבוחנים אותו. אם הנתון הרלבנטי יותר, של אחוז ממשרתי המילואים, הוא פחות מובהק ובכולט ואימתני, הוא לא יראה מרשים – ולכן העיתונות פחות תאהב אותו.

   • סנסציונליזם?! מה זו המילה המילה הזו בכלל?
    התנחמתי בכך שגם גוגל בקושי מכיר אותה (ראה אותה רק 110 פעמים).

 5. אם במילואים עסקנן, אני מרשה לעצמי להתפרץ לדיון בחופשיות. אני משרת במילואים, ביחידה קרבית גנרית (שיריון) שהיא אמנם בעלת רקע סוציו-אקונומי מצומצם יותר (בוגרי תיכון, בלי עבר פלילי וכו') אבל זו סוג היחידות שעושות יותר ימי מילואים. בתור אחד שגם עושה הרבה מאד מילואים (יעידו על כך חלק מהרשומים למעלה), אני יכול להעיד (לפי התרשמותי האישית) שאולי בעבר הם גרו במקום אחר אבל הרוב המוחץ של החיילים שבאים למילואים הם תושבי ערים. דווקא תושבי ישובים קטנים מאד, בדגש על התנחלויות וקיבוצים, באים לפחות תרגילים/תעסוקות ולפחות ימי מילואים, במידה רבה משום שגם כך מזמנים אותם פחות (הרי הם יגיעו מאוחר בכל מקרה).
  אז אולי הנתון הסטטיסטי מבחינה מתמטית-לוגית נכון, המסקנה ששירות המילואים גולש לפריפריה רחוקה מהמציאות.

 6. מה שמוזר במספרים זה לא שמספר המשרתים מיישובים קטנים גבוה, אלא שהמספר בישובים גדולים נמוך. ובמילים אחרות יש הרבה (יחסית) ישובים גדולים שבהם אף אחד לא עושה מילואים.
  יכול להיות שההגיון בזה הוא שהערבים והחרדים גרים ביישובים גדולים בדר"כ (וגם אם מספר בתי האב ביישוב נמוך מספר הנפשות גבוה).

  • איך הגעת למסקנה הזו?
   בשום מקום אין התייחסות למספר (או אחוז) המשרתים בכל יישוב.

   זאת בדיוק הנקודה

  • נקודה טובה מאד, אילצת אותי לחזור לנתוני הלמ"ס.

   ההבדל בין 80% לבין 84% לא נראה מרשים, אבל הוא אומר שבהכרח יש יישובים גדולים שמהם אין מילואמניקים בכלל. למעשה חישוב מהיר אומר שיש לכל הפחות 54 כאלה (וכנראה יותר).

   כמו שהצעת, התשובה היא שרוב היישובים הקטנים הם יישובים יהודיים.
   למרות שאנחנו רגילים לחשוב על זה שערבים גרים ב"כפרים", רק 24% אחוז מהישובים הערביים הם קטנים (35 ישובים קטנים ו-90 ישובים גדולים). לעומת זה, 86% מהישובים היהודים והמעורבים הם קטנים.

סגור לתגובות.