אודות

הבלוג הזה מוקדש לשקרים היפים של התקשורת והעיתונות: אינפוגרפיקות, שרטוטים, טבלאות ונתונים שמוצגים בתקשורת ושמכילים עיוותים, הטיות והטעיות .

אינפוגרפיקות הן כלי נהדר להעברת סיפור בצורה דחוסה ויעילה. בנוסף, לגרפים וייצוגים מספריים יש אסוציאציה בתרבות שלנו עם "המדע", אותו גוף אמורפי שזוכה להילת סמכות אוטומטית במאתיים השנים האחרונות, כך שכל דבר שמתעטף באצטלה מדעית, נראה מדויק יותר. המטרה של הבלוג היא לתת נקודת מבט ביקורתית יותר, שמנסה לפרק את האינפוגרפיקה מדחיסות המידע שלה ומהאצטלה המחקרית שלה, ולהבין מה בעצם מנסים לגרום לנו להבין ממנה.

ההשראה לבלוג הזה הגיע מהבלוגים האמריקאים Junk Charts ו-Numbers Rule Your World, המנתחים ומפרקים גרפים מטעים ובעייתיים, ומבלוגים כגון אקלקטיקה אהובתי, נסיכת המדעים, ובלוגים אחרים, עצמאיים או שמקשורים לתנועת הספקנות, שמנסים לפרק חלק מהערפל של האינפוגרפיקה והנתונים המבלבלים בתקשורת ובכל פינה.

8 תגובות בנושא “אודות

 1. הי אבנר,
  ראיתי שאתה עוסק בעניינים האלה, ונתקלתי הבוקר במשהו שיתאים לך:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4112065,00.html
  אני לא מומחה גדול באנטומיה, אבל בתמונה העליונה המונחים בעברית ובגוף הכתבה בלועזית,
  ויותר בוטה – בתמונה השניה אין שום קשר בין מיקום המילים שמציינות איזורים במוח, לבין הציור היפה באמצע. דוגמה קלאסית לתמונה לא רק מיותרת, אלא פשוט מבלבלת ומטעה.

  גלעד דיאמנט

 2. אבנר שלום,

  כל הכבוד על הבלוג המרתק. אני מאמין שכבר שנים ישנו צורך בבמה ביקורתית כמו זו שאתה מציע וכיף לדעת שיש מי שהרים את הכפפה.

  מעיון מהיר ב-YNET על הבוקר, עלה הממצא המהמם הבא:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4128666,00.html
  הכתבה עוסקת בשאלת זהותה הדתית של מדינת ישראל ובעמדות הציבור בנושא.

  שים לב לחלוקה של העוגה הראשונה, אם כי ניתן לזהות בולשיט גם בשאר הגרפים.
  עם זאת, הועיל והכתבה לא נוקטת בקו פרו-חרדי מובהק, אני נוטה לחשוב שמדובר בסתם חובבנות ולאו דווקא בהטיה מכוונת של המספרים.

  בכל מקרה, יהיה נחמד אם תכתוב בשלב כלשהו על ההבדלים בין חוסר מקצועיות לכוונות זדון.

  תמשיך בעבודה המצויינת.

 3. אני לא מוצא כתובת מייל לשלוח לך הצעות לאינפוגרפיקות נוראיות. חבל :-(
  הנה אחת:
  http://boingboing.net/2011/12/14/fox-news-decrees-that-8-6-8.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+boingboing%2FiBag+%28Boing+Boing%29
  והנה סדרת אינפוגרפיקות משעשעות שמקצינות את העובדה שמתאם אינו שווה לסיבתיות (גם דרך ביונגביונג): http://www.businessweek.com/magazine/correlation-or-causation-12012011-gfx.html

 4. בפייסבוק של משרד החוץ רוצים להראות כמה זניח הרג המוסלמים שישראל מבצעת לעומת הרג המוסלמים במזכח התיכון כולו, אז הם יצרו את הגרף הזה:
  https://m.facebook.com/IsraelMFA/photos/a.459511111316.245240.101995411316/10152404623376317/?type=1

  ובטקסט מספרים שמעל ל90% המוסלמים שנהרגו נהרגו ע"י מוסלמים אחרים.
  יש כאן שתי טעויות שנובעות מהטייה אחת:
  1. אם כחול זה "כל המוסלמים שנהרגו במזה"ת", אז האדום צריך להיות מוכל בכחול. כלומר, העיגול השלם הוא זה שמסמל את כל המוסלמים שנהרגו.
  2. אם רק 0.3 אחוז נהרגו ע"י ישראל ובערך 90% ע"י מוסלמים אז יש כאן חור די רציני של בערך מיליון מוסלמים שלא מוסבר כאן מי הרג אותם, ודווקא יכלו לצבוע את העיגול הזה בעוד כמה צבעים של הרג.. וכאן נחשפת ההטיה: לארה"ב וחבריה בנאטו יש מן הסתם לא מעט אחריות להרוגים מוסלמים במזרח התיכון, אבל המטרה של הפוסט היא לא להשפיל את בעלת הברית המושפלת יתר על המידה גם ככה, אלא רק לספר לנו שמוסלמים הם רוצחים יותר גדולים מישראל, ובשביל זה חייבים לתת איזשהו שם לצבע הכחול שלמעשה המשמעות שלו היא "מוסלמים שנהרגו אבל לא ע"י ישראל"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *