פינת האינפוגרפיקה: עמודות וסדרי גודל

שלום קוראים יקרים, שוב אני בפינת האינפוגרפיקה המטעה, והפעם שבנו לעסוק בכלכליסט. אני אציין רק שאני מתמקד בכלכליסט לא כי הם חוטאים במיוחד בתחום הזה, אלא כי בתוקף תפקידי ככתב ועורך שם אני פשוט נחשף למקרים רבים יותר של חטאי-אינפוגרפיקה מצידם.

calcalistGraph

הבעיה כאן פשוטה מאד. חוץ מאשר הטעות הגסה בכותרת המשנה (מדובר במיליארדים, לא במיליונים), גרף עמודות מסתמך על הנחה בסיסית שהיחס בגדלים בין העמודות הוא יחס ישר. לאורך העמודות הראשונות, בשנת 2004-2007 למשל, אפשר לראות שהבדלים קטנים במספרים מתבטאים בהבדלים קטנים בגרף. אם ניקח את 2004 כאמת מידה, אז העמודה בגובה 96 פיקסלים מייצגת 1.23 מיליארד שקל, כלומר 11.6 מיליון שקל לפיקסל. העמודה השניה, בגובה 79 פיקסלים על 1.14 מיליארד שקל, מייצגת 14.6 מיליון שקל לפיקסל. לא אחיד, אבל ההבדל לא עצום.

אבל אז אנחנו מגיעים ל-2009 והקפיצה הגדולה. 1.69 מיליארד על 188 פיקסל הם 6.2 מיליון שקל לפיקסל, חצי מהסטנדרט שנקבע בהתחלה. 2011, לעומת זאת, מייצגת 30 מיליון שקל לפיקסל- 900 מיליון ש”ח על 30 פיקסלים בלבד.

המטרה כאן ברורה. בשביל להעביר ביקורת על קיצוץ תקציבי המדען הראשי, העיתון מנסה להדגיש את הצמצום. אבל יש כאן ניצול לרעה של גרף העמודות האובייקטיבי-לכאורה, אבל שבא להציג ירידה של 46% בתקציב באמצעות ירידה גרפית של 84% כמעט פי שתיים משיעור הירידה האמיתי.

11 תגובות בנושא “פינת האינפוגרפיקה: עמודות וסדרי גודל

 1. נדמה לי שיש לך טייפו בפיסקה האחרונה. "יש כאן ניצול לראה של גרף…"
  וגם: זה חוקי, לעוות גרפים ככה?  זו הטעיה כל כך בזויה שזה עושה לי חשק להכניס להם מכות.

 2. תוקן. זה מה שקורא כשכותבים במקביל לעבודה האמיתית בלי. תודה.

  ולגבי החוקיות – אני לא יודע, אבל ההנחה שלי היא שכל דבר הוא חוקי, בהקשר הזה, אלא אם נאסר מפורשות (כמו פרסום מטעה או עלויות נסתרות), כשבמקרה הזה הם שמים את המספרים המדויקים front and center, רק התצוגה הגרפית מטעה, כמו בדוגמא הקודמת שהבאתי. אי אפשר להסתמך על החוק שיגן עלינו מפני אנשים מטעים ומבלבלים. בשביל זה קיימת פינת השירות לציבור. :)

 3. מצד שני – ברור שהגרפים לא מתחילים מהאפס
  אם ניקח את ההפרשים בין העמודות השונות נראה לי שהם בקנה מידה אחיד
  בסופו של דבר כל גרף אמור לחזק את רוח הכתבה
  אם הכתבה היתה מציגה את צד האוצר – היינו רואים את אותו הגרף על סקלה לוגריתמית כך שההבדלים היו כמעט מתאפסים.
  לא צריך לתת מכות לאף אחד – פרט אולי לקורא התמים כדי שיצא כבר מתמימותו.

 4. ברור שהם לא מתחילים מאפס? ברור למי? זה לא מצוין, וזה בטח לא הגיוני, אינטואיטיבי או ברור מאליו. גרף אולי אמור לחזק את רוח הכתבה, אבל יש סטנדרטים של אמינות שחייבים להצמד אליהם, לדעתי.

  אין ספק שהקורא צריך להיות פחות תמים, אבל זה לא אומר שצריך להוריד את האשמה של העושה מניפולציות בנתונים ומנצל את תמימות הקוראים.

 5. פינגבאק: הטעות של בן | שפינוזה

 6. בכל ערב, אני נבהלת מהגרף המראה את העליה החדה בטמפרטורה הצפויה למחרת או נאנחת אנחת רווחה למראה הירידה התלולה המסתמנת לקראת סוף השבוע – רק למקרא המספרים מסתבר שהעליה המדוברת היא מ27 מעלות ל29 והמדרון מ36 ל33 מעלות, או דומיהם.חם.

 7. פינגבאק: ביבי פחוס | שקרים יפים

 8. פינגבאק: לקרוא מתחת לפנס | שקרים יפים

 9. פינגבאק: לפעמים הטיה היא רק הדגשה | שקרים יפים

 10. פינגבאק: סחרחורת עמודות | שקרים יפים

סגור לתגובות.